Loader

CAT / #Quantitative Ability

October 21, 2017 @ 01:04 PM

desktop image
mobile image

October 21, 2017 @ 01:04 PM

Quantitative Ability - Odd Man Out and Series

QA

CAT 2017 is being conducted on 26th November 2017. Practice with following Odd Man Out and Series Questions with solutions:

 
Quantitative Ability - Odd Man Out and Series
 

Directions to Solve
Find out the wrong number in the series:

Question 1)
190, 166, 145, 128, 112, 100, 91

A) 100

B) 166

C) 145

D) 128

E) 112

Answer - Option D

Solution:
Go on subtracting 24, 21, 18, 15, 12, 9 from the numbers to get the next number.
190 - 24 = 166
166 - 21 = 145
145 - 18 = 127 [Here, 128 is placed instead of 127]
127 - 15 = 112
112 - 12 = 100... and son on.
Therefore, 128 is wrong


Question 2) 

1, 3, 10, 21, 64, 129, 356, 777

A) 10

B) 21

C) 64

D) 129

E) 356

Answer - Option E

Solution:

A x 2 + 1, B x 3 + 1, C x 2 + 1, D x 3 + 1  and son on. So, 356 is wrong.

Question 3)

6, 12, 48, 100, 384, 768, 3072

A) 768

B) 384

C) 100

D) 48

E) 12

Answer - Option C

Solution:

Each even term of the series is obtained by multiplying the previous term by 2.
2nd term = (1st term) x 2 = 6 x 2 = 12

4th term = (3rd term) x 2 = 48 x 2 = 96

6th term = (5th term) x 2 = 384 x 2 = 768

Therefore, 4th term should be 96 instead of 100

Question 4)

40960, 2560, 640, 200, 40, 10

A) 640

B) 40

C) 200

D) 2560

E) 10240

Answer: Option C

Solution:

Go on diving by 4 to get the next number. So, 200 is wrong.

Question 5)

10, 26, 74, 218, 654, 1946, 5834

A) 26

B) 74

C) 218

D) 654

E) 1946

Answer: option D

Solution:

2nd term = (1st term) * 3-4 = 10*3-4 = 26.

3rd term = (2nd term) * 3-4 = 26*3-4 = 74.

4th term = (3rd term) * 3-4 = 74*3-4 = 218.

5th term = (4th term) * 3-4 = 218*3-4 = 650.

Thus, 5th term must be 650 instead of 654

Question 6)

15, 16, 34, 105, 424, 2124, 12576

A) 16

B) 34

C) 105

D) 424

E) 2124

Answer:  Option E

Solution:

2nd term = (1st term) * 1+1 = 15*1+1 = 16.

3rd term = (2nd term) * 2+2 = 16*2+2 = 34.

4th term = (3rd term) * 3+3 = 34*3+3 = 105.

5th term = (4th term) * 4+4 =105*4+4 = 424.

6th term = (5th term) * 5+5 = 424*5+ 5 = 2125

Therefore, 6th term should 2125 instead of 2124

Attempt QA Mock Questions

Practise with Mock Tests on CAT Exam

Study Complete Module on QA

Stay informed, Stay ahead and stay inspired with MBA Rendezvous

Crucial Dates, You Should not Miss

Manav Rachna International Institute
of Research

Admissions Open for all MBA programme at Manav Rachna International Institute of
Research and Studies.
CII School of Logistics Amity University, Delhi and Mumbai
Admissions Open at CII School of Logistics Delhi and Mumbai campus, Apply Now!
GITAM School of International Business, Visakhapatnam
Admissions open for MBA programmes at GITAM. Application Deadline is February 20, 2018
XIME
Application Last Date for Online Submission - February 25, 2018
FORE School of Management
Apply for PGDM & PGDM-IB Programmes. Admissions Open for 2018 Apply Now!
MDI Murshidabad
Applications for PGPM 2018-20 at MDI Murshidabad are open
Institute of Public Enterprise, Hyderabad
Last Date to Apply for IPE, Hyderabad is 17 February, 2018
IMI New Delhi
Admissions Open for Executive PGDM at IMI, New Delhi. Application closes on March 1, 2018.
K J Somaiya Institute of Management Studies & Research, Mumbai
Admissions Open for 2018 Apply Now!
SDMIMD Mysore
Application for PGDM 2018-20 at SDMIMD is open till February 28, 2018
Birla Global University
Admission 2018 Open for MBA at Birla Global University
KIIT School of Management
Admissions Open for MBA at KIIT School of Management through CAT/ MAT/ GMAT/ ATMA/ CMAT/ XAT
TAPMI, Manipal
Last date extended to 11 February, 2018. Apply Now.