OTP sent to


× logo

The Free 30-Day CAT RC Course

"It is designed to help you excel in the upcoming CAT 2025 exam"

-By Lavleen Kaur Kapoor. Over 2,00,000+ Subscribers

read more

No thanks >

16+ Simplification Questions for CAT with Solutions

Trusted By 12k+ Aspirant
Free
RC
Course
Price 2500 Free
CAT Exam Mega Combo Free
  • exam
    CAT Exam Option Elimination Technique Score 99% Percentile
  • morning-routine
    Daily Routine of Toppers For CAT Preparation
  • tips-tricks
    Tricks that Boost your VARC Score Booster Dose for CAT exam
We are rated~
rating
450K+
Registered Aspirants
100+
B-Schools Partners
25+
Entrance Exams
MBA Rendezvous Free CAT Study Material
Download CAT Mega Combo with RC Course
+91
Secure
We don’t spam
Please wait. We Are Processing..
Your personal information is secure with us
By clicking on "Get Now" you agree to our Privacy Policy and Terms of use
We are rated~
rating
450K+
Registered Aspirants
100+
B-Schools Partners
25+
Entrance Exams
CAT

What are some CAT-Simplification Practice Questions?

Q1.  Simplify 4368 + 2158 – 596 –? = 3421 + 1262

Answer. 1247.

Detailed Solution. ∴  Let 4368 + 2158 – 596 – x = 3421 + 1262

⇒ x + 596 = (4368 + 2158) – (3421 + 1262)

⇒ x + 596 = 6526 – 4683 = 1843

⇒ x = 1843 – 596 = 1247.

Hence, required number = 1247.

Q2. Simplify 3456 ÷ 12 ÷ 8 =?

Answer. 36

Detailed Solution. Given expression = 3456/12 ÷ 8 = 288 ÷ 8 = 36.

Q3. Simplify 13 × 252 ÷ 42 + 170 =? + 47

Answer. 201

Detailed Solution. Let 13 × 252 ÷ 42 + 170 = x + 47. Then, 13 × 252 42 + 170 = x + 47

⇒ 13 × 6 + 170 = x + 47

⇒ x + 47 = 78 + 170 = 248

⇒ x = 248 – 47 = 201.

Hence, the required number = 201.

Q4. Simplify: (a) 460 × 15 – 5 × 20 

(b) 1 ÷ [1 + 1 ÷ {1 + 1 ÷ 1(1 + 1 ÷ 2)}] + 1

Answer.  a) 6800

b) 13/8

Detailed Solution. (a) Given expression = 6900 – 100 = 6800.

(b) Given expression = 1 ÷ [1 + 1 ÷ {1 + 1 ÷ 1(1 + (1/2)}] + 1

= 1 ÷ [1 + 1 ÷ {1 + 1 ÷ 3/2}] + 1 = 1 ÷ [1 + 1 ÷ {1 + 1 × (2/3)}] + 1

= 1 ÷ [1 + 1 ÷ [1 + {2/3}] + 1 = 1 ÷ [1 + 1 ÷ 5/3] + 1

= 1 ÷ [1 + 1 × (3/5)] + 1 = 1 ÷ [1 + 3/5] + 1 = 1 ÷ (8/5) + 1 = 1 × 5/8 + 1 = 13/8.

What are the must-do Simplification questions for the CAT exam?

Q5. Find the missing numeral: (a) (? – 2763) ÷ 86 × 13 = 208

(b) 3565 ÷ 23 + 4675 ÷? = 430

Answer.  17

Detailed Solution. (a) Let (x – 2763) ÷ 86 × 13 = 208.

Then, (x-2763)/8 × 13 = 208 ⇒ (x – 2763)/86 = 208/13 = 16
⇒ (x – 2763) = 16 × 86 = 1376
 ⇒ x = 1376 + 2763 = 4139.

(b) Let 3565 ÷ 23 + 4675 ÷ x = 430.
Then, 3565/23 + 4675/x = 430 ⇒ 155 + 4675/x = 430
⇒ 4675/x = 430 - 155 = 275 ⇒ x = 4675/275 = 17

Q6. Simplify: Simplify: (a) (6 + 6 + 6 + 6) ÷ 6 / 4 + 4 + 4 + 4 ÷ 4

(b) ((2 + 3) × 5 + 3 ÷ 1/2) / (6 + 5 × 4 ÷ 4/5)

Answer. (a) = 4/13

(b) = 1

Detailed Solution. 

(a) Given expression = 24 ÷ 6 / 4 + 4 + 4 + 1
= 4/13

(b) Given expression = (5 × 5 + 3 × 2) / (6 + 5 × 4 × 5/4)
= 25 + 6 / 6 + 25
= 31/31
= 1

Q7. The length of a rectangle is increased by 30%. By what percent would the breadth have to be decreased to maintain the same area?

Answer. 37.5%.

Detailed Solution. Let the length and breadth of the rectangle be l and b units respectively.
Then, area of rectangle = (lb) sq. units.
New length = 160% of l = 8l/5 units.

Desired breadth = AreaNew length = lb(8l ⁄5) = 5b8 units.

Decrease in breadth = [ b - 5b8 ] units = 3b8 units.

∴ Decrease% = ( 3b8 × 1b × 100 )% = 752% = 37.5%.

Q8. In measuring the sides of a rectangular plot, one side is taken 5% in excess and the other 6% in deficit. Find the error percent in area calculated, of the plot.

Answer.  1.3%.

Detailed Solution. Let the length and breadth of the rectangle be l and b units respectively.

Then, correct area = (lb) sq. units.

Calculated area = ((105 l × 100) / (94 l × 100)) sq. units. = (987 lb / 1000) sq. units.

Error in measurement = (lb - (987/1000).lb) sq. units = (13lb/1000) sq. units.

∴ Error% = (13lb/1000 × 1/lb × 100)%a = 1.3%.

What were the previous year's CAT Simplification questions?

Q9. Instead of walking along two adjacent sides of a rectangular field, a boy took a shortcut along the diagonal of the field and saved a distance equal to half of the longer side. Find the ratio of the shorter side of the rectangle to the longer side

Answer.  3 : 4.

Detailed Solution. Let the length of the longer side of the field be l and that of the shorter side be b.

Then, diagonal = √l2 + b2.

∴ (l + b) - √l2 + b2 = (1/2).l → √l2 + b2 = 1/2 + b

→ 2√l2 + b2 = l + 2b → 4(l2 + b2) = l2 + 4b2 + 4lb

→ 3l2 = 4lb → 3l = 4b → b/l = 3/4

Hence, required ratio = 3 : 4.

Q10. A rectangular grassy plot 110 m by 65 m has a gravel path 2.5 m wide all round it on the inside. Find the cost of gravelling the path at 80 paise per sq. metre.

Answer.  Cost of gravelling the path =   ₹ (850 × 80/100) × â‚¹ 680.

Detailed Solution. Area of the plot = (110 × 65) m2 = 7150 m2

Area of the plot excluding the path = [(110 - 5) × (65 - 5)] m2 = 6300 m2

∴  Area of the path = (7150 - 6300) m2 = 850 m2

Cost of gravelling the path =   ₹ (850 × 80/100) × â‚¹ 680.

Q11. The diagonal of a rectangular field is 15 m and its area is 108 sq. m. What will be the total expenditure in fencing the field at the rate of ` 5 per metre?

Answer. â‚¹ 210.

Detailed Solution. Let the length and breadth of the rectangle be l and b metres respectively.

Then, √l2 + b2 = 15 and lb = 108 ⇒ l2 + b2 = 225 and lb = 108

⇒ (l + b)2 = (l2 + b2) + 2lb = 225 + 216 = 441

⇒ l + b = √441 = 21.

∴  Perimeter of the field = 2 (l + b) = (2 × 21) m = 42 m.

Hence, cost of fencing = ₹ (42 × 5) = ₹ 210.

Q12. The perimeters of two squares are 40 cm and 32 cm. Find the perimeter of a third square whose area is equal to the difference of the areas of the two squares.

Answer. 24 cm.

Detailed Solution. Side of first square = (40/4) cm ≈ 10 cm; Side of second square = (32/4) cm ≈ 8 cm.

Area of third square = [(10)2 - (8)2 ] cm2 = (100 - 64) cm2 = 36 cm2

Side of third square = √36 cm ≈ 6 cm.

∴ Required perimeter = (6 × 4) cm = 24 cm.

What were the Simplification questions on the CAT 2022 exam?

Q13. The length of a rectangle R is 10% more than the side of a square S. The width of the rectangle R is 10% less than the side of the square S. What is the ratio of the area of R to that of S?

Answer. 99:100.

Detailed Solution. Let each side of the square S be x units.

Then, length of rectangle R = 110% of x = (11x/10) units.

And, width of rectangle R = 90% of x = (9x/10) units.

∴ Ratio of areas of R and S = ((11x × 10x) x (9x/10)) : x2 = (99x2/100) : x= 99:100.

Q14. Find the largest size of a bamboo that can be placed in a square of area 100 sq. m.

Answer. 14.14 m.

Detailed Solution. Side of the square = √100 m = 10 m.

Largest size of bamboo = Length of diagonal of the square

= 10 √2 m. = (10 × 1.414) m = 14.14 m.

Q15. A rectangular courtyard, 3.78 m long and 5.25 m broad, is to be paved exactly with square tiles, all of the same size. Find the least number of square tiles covered.

Answer. 450.

Detailed Solution. Area of the room = (378 × 525) cm2.

Size of largest square tile = H.C.F. of 378 cm and 525 cm = 21 cm.

Area of 1 tile = (21 × 21) cm2.

∴ Number of tiles required = ((378 × 525) / (21 × 21)) ≈ 450.

Q16. Find the area of a square, one of whose diagonals is 3.8 m long.

Answer. 7.22 m2

Detailed Solution. Area of the square = ½ × (diagonal)2 = (½ × 3.8 × 3.8) m2 = 7.22 m2.

Stay informed, Stay ahead and Stay inspired with MBA Rendezvous.